Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytki, wincentki, CM)

ul. Sielska 13

60-129 Poznań

tel. (61) 866-37-33

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystko zaczęło się we Francji w XVII w. Gdy Wincenty a Paulo miał 20 lat został wyświęcony na kapłana. Jego młode życie było pełne przygód i bolesnych doświadczeń. Był to kapłan pobożny, głębokiej wiary, czerpanej z Bożego Objawienia, oddany Kościołowi i bardzo wrażliwy na nędze ludzką. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że Wincenty a Paulo był świadkiem pełnej miłości obecności i zbawczego działania Boga w świecie. Był to kapłan ogromnie uważny na znaki czasu, który pozwolił prowadzić się wydarzeniom, albo raczej Opatrzności Bożej. 


W XVII w. powszechnie uważano, że aby mogli być bogaci, muszą być ubodzy. Dlatego były to czasy pełne nędzy moralnej, duchowej i materialnej ogromnej większości ludu. Tę wielką, zakonspirowaną niesprawiedliwość i zmowę milczenia o nędzy ludu przerwał Wincenty setkami listów, kazań, przemówień, począwszy od dworu królewskiego, ludzi bogatych i wpływowych. Pisał listy do papieża Innocentego X, w których przedstawiał nędzę ubogich. Dostrzegał palące potrzeby swojej epoki i umiał skutecznie tym potrzebom zaradzić. Jako kapłan żyjący Ewangelią, naśladujący Chrystusa uzdrawiającego chorych i głoszącego Ewangelię ubogim, dokonał wielkich dzieł miłosierdzia w Kościele. Stworzył mocne struktury miłosierdzia chrześcijańskiego. Organizował grupy świeckich i włączał w działalność charytatywną. Był przekonany, że wszystko co ma związek ze służbą bliźniemu jest stanem życia doskonalszego, znakiem prawdziwego chrześcijaństwa i świętości Kościoła. Jakby na potwierdzenie tej nauki Założyciela, Jan Paweł II z mocą pouczał, że tajemnica nowej Ewangelizacji tkwi w tym, aby odkryć, że miłość Boga musi przekształcać się w służbę bliźniemu. Św. Wincenty pierwszy w Kościele stworzył mocne podstawy dla pracy charytatywnej, bo oparł ją na głębokich zasadach Ewangelii. Pouczał, że miłość chrześcijańska winna być apostolska, a nie powinna być tylko czystą filantropią. Powinna prowadzić do służby ciału, do służby ducha, bo Chrystus tak postępował. Leczył, karmił głodnych, głosił im Ewangelię. Ta wskazówka jest jak najbardziej aktualna i na dzisiejsze czasy. Bo grup charytatywnych, składających się z laikatu jest coraz więcej, ale czy ich pomoc czasem nie ogranicza się do czystej filantropii?
Św. Wincenty przez działalność dobroczynną usiłował podnieść godność osoby ludzkiej. Dla św. Wincentego było za mało dać głodnym miskę zupy, on organizował dla nich warsztaty pracy, katechizował, pouczał o Bogu.

On też dokonał ważnego przełomu w świecie i w Kościele w XVII w. Światu, który wołał o pomoc, ukazał rolę kobiety, jako ważny element służby i apostolstwa. Zakładał Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia, które miały za zadanie materialne wspieranie ubogich. Następnie założył Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, które podejmowały wszelkiego rodzaju bezpośrednią służbę ubogim. Było to wydarzenie na owe czasy nowe i niespotykane. Ta inicjatywa św. Wincentego wyprzedziła całą epokę. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że Kościół potrzebuje czułej i troskliwej obecności kobiety, która potrafi z zapomnieniem o sobie służyć człowiekowi potrzebującemu. A do Sióstr Miłosierdzia, w 1980r., gdy był w Domu Macierzystym w Paryżu, powiedział : " Historia Zgromadzenia rzuca szczególne światło na najgłębszy aspekt kobiecości: powołanie do czułości i litości, których ludzkość zawsze będzie potrzebowała, gdyż zawsze będzie miała wśród siebie ubogich. A nowoczesne społeczeństwa sprawiają, że powstają nowe formy ubóstwa..."

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo jest jednym z największych Zgromadzeń, jakie Kościół kiedykolwiek miał. Było ono w XVII w. nowym stworzeniem, cichą rewolucją. Charyzmat św. Wincentego pociągnął w ciągu wieków tysiące kobiet, aby na jego wzór służyć ubogim. Stało się ono armią niewiast, które ślubem zobowiązują się służyć ubogim.

Św. Wincenty a Paulo w XVII w. przybliżył Kościół do świata ludzi ubogich i trwa to do dziś. Był on niejako prekursorem Soboru Watykańskiego II, który również opowiedział się za Kościołem ubogich. To św. Wincenty otworzył szeroko bramy dla wszystkich innych Zgromadzeń czynnych w Kościele. dał także początek wszystkim dziełom charytatywnym. Naśladowano go jedynie i nic lepszego nie wynaleziono. Papież Leon XIII w 1885r. ogłosił go Patronem Wszystkich Dzieł Miłosierdzia Chrześcijańskiego. 

DOM PROWINCJALNY
ul. Dominikańska 40
86-200 Chełmno
tel. (56) 691-22-00    fax. (56) 691-12-60
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij

Msze Św. i nabożeństwa

Msze Święte

Poniedziałek:8:0018:30
Wtorek:8:0018:30
Środa:8:0018:30
Czwartek:8:0018:30
Piątek:8:0018:30
Sobota:8:0018:30
Niedziela:8:00 9:30 11:00 12:30 15:00 18:30

Niedzielne specjalne Msze Św.
godz. 11:00 z udziałem dzieci
godz. 18:30 akademicka

więcej


Nabożeństwa po Mszach Świętych

Poniedziałek:
Wtorek:8:0018:00
Środa:
Czwartek:
Piątek:8:0018:30
Sobota:8:00
Niedziela:

Adoracja Najświętszego Sakramentu
Pon-Sob 8:30 - 18:30

więcej


Spowiedź Święta

w dni powszednie 30 minut przed każdą Mszą Świętą

więcej


Telewizja LUMEN

telewizja-lumen